wywabianie_plam

Jak pozbyć się uporczywych plam?


Kawa i herbata

Świeżo zabrudzoną tkaninę należy umieścić w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu lub proszku do prania, a pozostałe przebarwienia wyczyścić alkoholem lub za pomocą wody utlenionej. Drugim sposobem na wywabienie plam po kawie, bądz herbacie jest polanie jej świeżym sokiem z cytryny i spkłukanie letnią wodą. Starą plamę należy namoczyć przez pewien czas, czasami nawet kilka dni, następnie wyprać w pralce.

Krew

W momencie kiedy plama jest świeża, wystarczy że przepłuczemy ją pod strumieniem zimnej wody dodatkiem soli kuchennej. Kategorycznie zabrania się płukania plam z krwi pod ciepłą, bądź gorącą wodą (taki proces utrwala plamę). Natomiast jeśli plama jest zaschnięta, to konieczne jest namoczenie jej w lodowatej wodzie przez kilka godzin, a następnie uprać jak zwykle.

Czerwone wino i owoce

W przypadku tego rodzaju zabrudzeń należy zacząć od posypania zbrudzeń dużą ilością soli kuchennej. Sól po kilku godzinach wywabi czerwony kolor z plamy. W przypadku delikatnych tkanin zaleca się użycie mąki ziemniaczanej zamiast soli i skropienie jej sokiem z cytryny, póżniej normalne upranie w pralce.

Olej

Zabrudzenia powstałe za pomocą oleju, należy przede wszytskim dobrze namoczyć w ciepłej wodzie a następnie czyścić za pomocą niewielkiej ilości alkoholu bądź octu (przy świerzych zabrudzeniach sprawdza się płyn do naczyń).

Masło

W plamę należy wetrzeć proszek do prania zmieszany z płynem do naczyń, tak zaimpregnowaną plamę należy uprać jak zwykle w pralce. Plamy powstałej z masła nie należy próbować usunąć za pomocą samej wody (może to utrwalić zabrudzenie).